T4-forum.pl

Forum dyskusyjne posiadaczy i sympatyków VW Transportera T4!


Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 15 maja 2011, 22:53 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 kwietnia 2010, 13:29
Posty: 1237
opis: Krzywy ryj
model: T4
silnik: ACV

Podziękował: 0 razy
Pomógł: 124 razy
Post ten skierowany jest do użytkowników T-4 TDI, którzy w prosty i tani sposób chcieliby wyposażyć swe auto w tempomat i dla których nie ma znaczenia fakt, ¿e sterowanie funkcjami tempomatu odbywać się będzie bez udziału oryginalnej manetki.
Opisane rozwiązanie zostało zastosowane i sprawdzone w aucie T-4 TDI ACV oraz w passacie B5 TDI z silnikiem AHU (oczywiście szkice schematów elektrycznych dotyczą wyłącznie T4 TDI z silnikiem ACV). Do poszukiwań alternatywnego sterowania funkcją tempomatu kilka lat temu skłonił mnie jak to zwykle bywa przypadek. Otóż miałem styczność z dwoma Passatami B5, oba TDI wyposażone w identyczny 90 konny silnik AHU – jeden z nich z fabrycznym tempomatem, sterowanym przełącznikami w manetce kierunkowskazów, drugi pozbawiony był tego udogodnienia. I tu rodzi się pytanie: Jeżeli sterowanie obrotami silnika odbywa się przy użyciu wyłącznie elektroniki – a tak jest w TDI, to jest bardzo prawdopodobne, że tempomat nie powinien być skomplikowany – co też po analizie schematu elektrycznego Passata okazało się prawdą.
Po zakupie multivana także i T4 TDI w sposób tutaj opisany został wyposażony w układ tempomatu. Jak można zauważyć na schemacie elektrycznym:

http://www.t4-wiki.de/wiki/images/Elekt ... d_1996.jpg

manetkę tempomatu widoczną na schemacie jako E45 w T4 TDI pozostałymi elementami instalacji elektrycznej za pośrednictwem czteropinowej kostki T4f łączą 4 przewody. Złącze T4f we wspomnianym T4 TDI wygląda tak:

Obrazek

Przewód czarno-niebieski zajmujący pin numer jeden we wtyczce T4f i oznaczony na schemacie T4f /1 to zasilanie układu włączników (+12V obecne po włączeniu stacyjki zacisk 15), pozostałe trzy prowadzą bezpośrednio do komputera sterującego pracą silnika widocznym na schemacie jako J248. Obecność +12V na przewodzie czarnym zajmującym pin numer cztery we wtyczce T4f i oznaczonym na schemacie T4f /4 włącza układ tempomatu w stan gotowości – funkcja włącz / wyłącz. Podanie +12V na przewód czerwono-żółty zajmujący pin numer trzy we wtyczce T4f i oznaczonym na schemacie T4f /3 działa jak przycisk SET (oznaczenie z oryginalnej manetki), czyli służy do zachowania i utrzymania zadanej prędkości jazdy, ponadto w trakcie jazdy z zapamiętaną prędkością można ją zwiększyć bez użycia pedału gazu – wystarczy wcisnąć i przytrzymać przycisk SET tak długo, aż zostanie osiągnięta docelowa prędkość. Podanie +12V na przewód niebieski zajmujący pin numer dwa we wtyczce T4f i oznaczonym na schemacie T4f /2 działa jak przycisk RES (oznaczenie z oryginalnej manetki), czyli powoduje ponowne osiągnięcie uprzednio zapamiętanej prędkości, która mogła zostać utracona wskutek chwilowego wyłączenie układu tempomatu po użyciu pedału hamulca bądź sprzęgła.
Istnieje wiele możliwości samodzielnego wykonania zespołu przycisków sterujących pracą tempomatu – zamieszczę tu opis kilku najłatwiejszych rozwiązań. Podczas konstruowania układu przycisków pamiętać należy, iż te realizujące funkcje SET i RES powinny być monostabilne, normalnie otwarte (działające tak jak na przykład przycisk klaksonu), natomiast przycisk włącz / wyłącz bistabilny, normalnie otwarty (działający tak jak na przykład włącznik świateł). Dla lepszego zobrazowania posłużę się linkami do stron wysyłkowego sklepu oferującego bardzo szeroką gamę produktów elektronicznych http://www.tme.pl. W trakcie przeglądania oferty sklepu pomocny może się okazać sposób oznaczania konfiguracji styków przełączników.
Najprostsza konstrukcje przedstawia schemat ponizej:

Obrazek

Przełącznik A włącza układ tempomatu - zastosować można tu na przykład taki włącznik PS-05/B
Przycisk B sluzy jako RES, przycisk C natomiast jako SET - tu pasować mogą takie przyciski PS-06B-MONO

Modyfikacje opisanego powyżej schematu stanowi ten widoczny poniżej:

Obrazek

Przełącznik A włącza układ tempomatu - zastosować można tu na przykład taki klawisz AE-C1500ABBB bądź wlacznik dźwigniowy 7101P3YZQE. Do sterowania funkcjami SET i RES - przełącznik B można zastosować taki klawisz AE-C1522ABAAA lub taki przełącznik dźwigniowy 7105SYZQE.

Układ sterowania tempomatem we wspomnianym T4 został zbudowany w sposób bardziej skomplikowany - to co jest widoczne wygląda tak:

Obrazek

a to co wewnątrz przedstawia schemat:

Obrazek

Przycisk A włącza układ tempomatu, a następnie steruje funkcją SET, przycisk B służy jako przycisk RES. Układ sterujący przedstawia się bardzo estetycznie i jest wygodny w użyciu - zostały tu zastosowane podobne przyciski . Rozwiązanie to ma jednak niewielką wadę - w odróżnieniu od sposobów opisanych powyżej wyłączenie tempomatu podczas jazdy dokonać można tylko poprzez naciśnięcie pedału hamulca bądź sprzęgła (w rozwiązaniach powyżej można tego dokonać również przełącznikiem włącz / wyłącz).

Po dokonaniu instalacji należy dokonać aktywacji tempomatu w ECU silnika kodem 11463.

Podobne rozwiązania:
klik w golfie.
klik w T4.
klik - w T4 z oryginalną manetką.

Przed próbą zastosowania opisanego rozwiązania w praktyce proszę przeanalizować schematy elektryczne właściwe dla danego modelu auta i upewnić się, że zamieszczone szkice schematów elektrycznych zgadzają się ze stanem faktycznym w Waszym aucie.


_________________
Pasożyt zlotowy. Pozostał mi tylko jeden T4.



Za ten wpis autor grzesiex podziękował: niebieski-n2 (sobota, 16 listopada 2013, 20:21)
  Statystyki: 4.55%
Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 1 lipca 2011, 21:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 kwietnia 2010, 11:23
Posty: 7425
Lokalizacja: Warszawa
opis: niech moc będzie z wami
model: Caravelle x 2
silnik: ACV i AHY

Podziękował: 71 razy
Pomógł: 801 razy
po dzisiejszym montażu dodam jeszcze od siebie, że pomimo iż w moim roczniku 2001 jest różnica w niektórych kolorach kabli w kostce za skrzynką bezpieczników oraz manetka oryginalna ale nie wiem z którego roku to zasada przy takim montażu jest taka ( jeśli ktoś by nie miał oryginalnej wiązki ):
pin nr 1 w kostce za bezpiecznikami odpowiada pinowi nr 1 w kostce manetki, 2=2 itd.


_________________
"Światem rządzi miłość! Ja na przykład kocham się napić "
Jedyną rzeczą sprawiedliwie rozdzieloną między ludzi jest rozum,
jeszcze nie spotkałem osoby która stwierdziłaby, że ma go za mało


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 19 maja 2014, 23:58 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 31 grudnia 2013, 09:51
Posty: 19
Lokalizacja: Wiedeń
model: t4
silnik: 2,5tdi ajt88cv

Podziękował: 4 razy
Pomógł: 0 razy
Witam mam pytanie.zakupilem na ebay zestaw tempomatu z kablami zamontowałem i podłączyłem została aktywacja i tu problem.byłem w trzech warsztatach i powiedzieli mi że tylko w autoryzowantj servisie vw mogę to zrobić bo oni nie mają takiej opcji w swoich komputerach.tu w austrii nawet nie jadę do vw bo cena aktywacji będzie napewno kosmiczna.czy macie jakieś rady jak mogę to aktywowac.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 maja 2014, 00:43 
Offline
nadteczkownik doskonały
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:37
Posty: 12295
Lokalizacja: DW
model: T4
silnik: 1.9 TD...
ostrzeżenia: 1

Podziękował: 326 razy
Pomógł: 1036 razy
http://t4-wiki.de/wiki/Geschwindigkeits ... ischaltung


_________________
Nie pomagam na PW. Masz problem szukaj/pisz na forum



Za ten wpis autor Probe041 podziękował: konrado76 (piątek, 23 maja 2014, 15:49)
  Statystyki: 4.55%
Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 maja 2014, 06:42 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 31 grudnia 2013, 09:51
Posty: 19
Lokalizacja: Wiedeń
model: t4
silnik: 2,5tdi ajt88cv

Podziękował: 4 razy
Pomógł: 0 razy
mogę to zrobić na obojętnie jakim kompie diagnostycznym?


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 maja 2014, 10:02 
Offline
nadteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 lipca 2011, 23:04
Posty: 1043
Lokalizacja: PCT-landia
model: Transporter
silnik: 1.9

Podziękował: 17 razy
Pomógł: 41 razy
na VCDS działa .


_________________
Z każdym dniem mojego życia
nieustannie zwiększa się liczba tych,którzy
mogą pocałować mnie w ...


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 maja 2014, 11:52 
Offline
nadteczkownik doskonały
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:37
Posty: 12295
Lokalizacja: DW
model: T4
silnik: 1.9 TD...
ostrzeżenia: 1

Podziękował: 326 razy
Pomógł: 1036 razy
Archaiczny laptop, kabel kkl usb za 20 zł i vag com 3.11 wystarczy w zupełności :-D


_________________
Nie pomagam na PW. Masz problem szukaj/pisz na forum


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 23 maja 2014, 15:48 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 31 grudnia 2013, 09:51
Posty: 19
Lokalizacja: Wiedeń
model: t4
silnik: 2,5tdi ajt88cv

Podziękował: 4 razy
Pomógł: 0 razy
Zrobione dzięki wszystko działa. Zrobiłem według info z linku <yes>


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 19 czerwca 2014, 07:51 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 czerwca 2014, 14:14
Posty: 42
Lokalizacja: Wrocław
model: multivan t4
silnik: 1.9 tdi

Podziękował: 6 razy
Pomógł: 1 raz
Witam, a jak się sprawa ma w 1.9 td?


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 19 czerwca 2014, 20:45 
Offline
nadteczkownik doskonały
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:37
Posty: 12295
Lokalizacja: DW
model: T4
silnik: 1.9 TD...
ostrzeżenia: 1

Podziękował: 326 razy
Pomógł: 1036 razy
paulstaszkiewicz napisał(a):
Witam, a jak się sprawa ma w 1.9 td?
viewtopic.php?p=56720#p56720


_________________
Nie pomagam na PW. Masz problem szukaj/pisz na forum


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 08:03 
Offline
podteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sierpnia 2010, 19:02
Posty: 398
Lokalizacja: Istebna - Potoczki
opis: herman jaki jest każdy widzi ;)
GG: 5694314
model: t4 carawelle
silnik: 1.9 TDI AFN

Podziękował: 27 razy
Pomógł: 22 razy
Najpierw słownik ;) : są trzy rodzaje przełączników
1. włącz/wyłącz - włącza i wyłącza tempomat;
2. set - ustawia prędkość obrotową silnika (włącza jazdę na tempomacie);
3. reset - resetuje tempomat (wyłącza ustawioną prędkość obrotową tempomatu);
Nie mogę znaleźć powodu, dla którego powinien być przełącznik nr 1 (włącz/wyłącz). Skoro mam włączony tempomat w systemie to ustalam działanie przyciskiem set (nr 2), a wyłączam reset (nr 3). Przy załączonym tempomacie (nie mam przełącznika nr 1, tempomat włączony cały czas) jest jakieś działanie, które może mi przeszkadzać w normalnej jeździe (np po mieście) ?


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 08:26 
Offline
nadteczkownik doskonały
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:37
Posty: 12295
Lokalizacja: DW
model: T4
silnik: 1.9 TD...
ostrzeżenia: 1

Podziękował: 326 razy
Pomógł: 1036 razy
RES od restore a nie od reset


_________________
Nie pomagam na PW. Masz problem szukaj/pisz na forum


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 08:54 
Offline
podteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sierpnia 2010, 19:02
Posty: 398
Lokalizacja: Istebna - Potoczki
opis: herman jaki jest każdy widzi ;)
GG: 5694314
model: t4 carawelle
silnik: 1.9 TDI AFN

Podziękował: 27 razy
Pomógł: 22 razy
Co za różnica ? Restore - czyli przywróć, skoro set to ustaw, restore przywraca stan sprzed ustawienia czyli wyłącza. Bardziej mnie interesuje czy jest potrzebny ten przełącznik załącz/wyłącz i dlaczego ?


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 10:07 
Offline
nadteczkownik doskonały
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 kwietnia 2010, 21:37
Posty: 12295
Lokalizacja: DW
model: T4
silnik: 1.9 TD...
ostrzeżenia: 1

Podziękował: 326 razy
Pomógł: 1036 razy
RES przywraca poprzednio ustawioną prędkość za pomocą SET a nie wyłącza tempomatu.

Jak robisz to bez ori manetki to nie musisz wyłącznika robić, będzie to działać


_________________
Nie pomagam na PW. Masz problem szukaj/pisz na forum


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 13:56 
Offline
podteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sierpnia 2010, 19:02
Posty: 398
Lokalizacja: Istebna - Potoczki
opis: herman jaki jest każdy widzi ;)
GG: 5694314
model: t4 carawelle
silnik: 1.9 TDI AFN

Podziękował: 27 razy
Pomógł: 22 razy
To, że będzie działać to wiem, bo tak mam zrobione. Właściwie to mam TYLKO knefel set.
Pytanie brzmi: po co zrobili włącz/wyłącz tempomat ? Nastawa wyłącza się po wciśnięciu sprzęgła lub hamulca więc nie widzę potrzeby instalowania wyłącznika dodatkowego.
Postaram się wyrazić precyzyjniej. Tempomat dajmy na to: kontroluje temperaturę silnika i przy pomocy sprzężenia zwrotnego potrafi ustalić optymalne warunki jazdy, tempomat wyłącza hamowanie silnikiem przy zjeździe, na tempomacie jest inna reakcja na pedał gazu itp. Pytam: CZY JEST JAKIŚ POWÓD, DLA KTÓREGO POWINIENEM WYŁĄCZAĆ (patrz pkt 1 - nie chodzi o przycisk "set") TEMPOMAT PODCZAS JAZDY PO MIEŚCIE ? Czy fakt, że cały czas będę miał włączony tempomat ma wpływ na jakiekolwiek warunki jazdy bez ustalonej prędkości ?
Nie wiem czy pytanie jest zrozumiałe, patrz mój post ze słownikiem - wł/wył pkt1, set to nie jest wł/wył, bo cały czas próbujesz mi tłumaczyć coś co już mam i działa, a ja chcę znać wszystkie zależności od tempomatu. Po coś chyba zrobili przełącznik wyłaczający tempomat ?


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 18:26 
Offline
nadteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 kwietnia 2010, 15:16
Posty: 1258
Lokalizacja: Rzeszów
model: T4
silnik: 1.9 TDI AFN/1Z

Podziękował: 36 razy
Pomógł: 122 razy
herman napisał(a):
Pytanie brzmi: po co zrobili włącz/wyłącz tempomat ? Nastawa wyłącza się po wciśnięciu sprzęgła lub hamulca więc nie widzę potrzeby instalowania wyłącznika dodatkowego.
A jak nie zadziała czujnik sprzęgła czy tam hamulca <38>
herman napisał(a):
Postaram się wyrazić precyzyjniej. Tempomat dajmy na to: kontroluje temperaturę silnika i przy pomocy sprzężenia zwrotnego potrafi ustalić optymalne warunki jazdy, tempomat wyłącza hamowanie silnikiem przy zjeździe, na tempomacie jest inna reakcja na pedał gazu itp.
Tempomat nie kontroluje żadnych parametrów silnika poza prędkością pojazdu, nie optymalizuje jazdy, tylko za wszelką cenę stara się utrzymać zadaną prędkość, poprzez przyśpieszanie, a jak trzeba to hamowanie silnikiem.
Na tempomacie reakcja na gaz jest podobna jak i bez tempomatu z tym że ten działa dopiero od pewnego momentu w zależności jak mamy obciążony silnik.
herman napisał(a):
Pytam: CZY JEST JAKIŚ POWÓD, DLA KTÓREGO POWINIENEM WYŁĄCZAĆ (patrz pkt 1 - nie chodzi o przycisk "set") TEMPOMAT PODCZAS JAZDY PO MIEŚCIE ?
Jeżeli skręcasz hamując silnikiem i niechcący wciśniesz set, to cię trochę może pociągnąć i nie wyrobisz :lol:



Za ten wpis autor mikoli podziękował: herman (niedziela, 13 lipca 2014, 09:27)
  Statystyki: 4.55%
Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 12 lipca 2014, 22:12 
Offline
podteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 stycznia 2011, 18:47
Posty: 257
Lokalizacja: Zakopane
model: T4 escApAde
silnik: 2.5 TDI 102km

Podziękował: 16 razy
Pomógł: 26 razy
Osobiście nigdy nie wyłączam tempomatu i nigdy nie miałem z tego powodu problemów. Aż do momentu jak użyczyłem auta koledze i ten w mieście omyłkowo go aktywował. .. skończyło się na strachu i hamowaniu na styk. Od tej pory zawsze robię off jak ktoś wsiada za kółko. Na szczęście jest to rzadkość. Ja zrobił bym opcje załącz/wyłącz.


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 13 lipca 2014, 09:27 
Offline
podteczkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sierpnia 2010, 19:02
Posty: 398
Lokalizacja: Istebna - Potoczki
opis: herman jaki jest każdy widzi ;)
GG: 5694314
model: t4 carawelle
silnik: 1.9 TDI AFN

Podziękował: 27 razy
Pomógł: 22 razy
mikoli napisał(a):
Jeżeli skręcasz hamując silnikiem i niechcący wciśniesz set, to cię trochę może pociągnąć i nie wyrobisz

Nie jeździłeś sportowo samochodem ;) ? Przedni napęd i 4x4 - ściągam nogę z gazu przed zakrętem, a w łuku dodaję gazu. Wchodzę (bez ścinania) w zakręt szybciej niż policja pościgówką ;) (sprawdzone). Z nadsterownością sobie radzę, nie radzę sobie z podsterownością.
Niechcący nie wcisnę set, bo mam ukryty knefel tempomatu.

mikoli napisał(a):
A jak nie zadziała czujnik sprzęgła czy tam hamulca

To zadziała układ regulacji kiedy wcisnę sprzęgło i prędkość spadnie, a nie będzie reakcji na obroty silnika - wiele wariantów już przećwiczyłem, potem jest jeszcze wyłączenie zapłonu, a jak wszystko zawiedzie to piątka i hamulec. Z innej beki: a jak nie zadziała przycisk wyłącz tempomat ? :D

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. O to właśnie mi chodziło. Przycisk on/off uważam za zbędny i został zwarty na krótko.



Za ten wpis autor herman podziękował: neodriver (środa, 13 lipca 2016, 19:57)
  Statystyki: 4.55%
Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: środa, 13 sierpnia 2014, 22:24 
Offline
podteczkownik

Dołączył(a): niedziela, 23 stycznia 2011, 21:23
Posty: 355
model: T4
silnik: 1.9 TDI (1Z)

Podziękował: 4 razy
Pomógł: 9 razy
Dzisiaj zamontowałem u siebie tempomat, posiłkując się zalinkowanym tutaj tematem z forum golfa. Tak się miło złożyło, że była tam również poruszona kwestia pozbycia się błędu 00625 (brak odczytu prędkości pojazdu), który u mnie występował i z którym tempomat by nie działał. A tak udało mi się go pozbyć i w końcu komputer pokazuje 0 błędów.

A sam tempomat super sprawa, bardzo użyteczny bajer. Zwłaszcza za 15zł :D No i w ogóle kurde, decyzja ze swapowaniem na TDI to była najlepsza rzecz jaką mogłem zrobić ;)


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 29 marca 2018, 09:37 
Offline
podteczkownik raczkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 marca 2018, 12:29
Posty: 11
model: Multivan, 1996r
silnik: ACV - 2,5 TDI, 102km

Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Jestem zmotywowany żeby też u siebie się tym zająć. Gdyby ktoś tu był gotowy do jakiejś mniej lub bardziej odpłatnej pomocy w tym zakresie i byłby z okolic Górnego Śląska to byłbym wdzięczny za kontakt..


Góra
  Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Administracja t4-forum.pl nie ponosi odpowiedzialnosci za tresci wypowiedzi zamieszczanych przez uzytkownikow Forum.
Forum uruchomione w dniu: niedziela, 11 kwietnia 2010, 09:52.
Powered by phpBB